رئیس اداره ایثارگران سازمان جهاد كشاورزی استان اصفهان گفت: یك پنجم شهدای جهادگر ایران از استان اصفهان هستند. به گزارش روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان کاشان، عبدالرضا توسلیان در جلسه هفتگی قرآنی که به یاد بود گرامیداشت جهادگر شهید سردار حاج علی فارسی در جهاد كشاورزی این شهرستان توسط کانون سنگرسازان برگزار گردید. اظهار داشت: از آمار 3 هزار و 100 شهید جهادگر سراسر كشور، تعداد 620 شهید، 165 جانباز و 38 آزاده جهادگر جهاد كشاورزی استان اصفهان قابل توجه است.

وی تأكید كرد: جهادگر شهید سردار حاج علی فارسی از شهرستان كاشان در كنار تقی رضوی، محمد طرح‌چی و هاشم ساجدی از استان خراسان و حسین ناجیان از استان فارس یكی از پنج سردار شهید جهادگر كشور است.

به گفته وی، توانمندی بالا و قوای مدیریتی شهید فارسی سبب شد تا این سردار شهید به عنوان یكی از مسئولان اولیه شورای جهاد و فرماندهی پشتیبانی رزمی جنگ استان اصفهان انتخاب شده و در مدیریت جهاد، سازماندهی نیروهای مهندسی رزمی و پیگیری امور مهندسی در آغاز جنگ نقش سازنده و موثری ایفا كند.

وی اخلاص و تواضع فوق‌العاده سردار علی فارسی را از دیگر ویژگی‌های شخصیتی و سجایای اخلاقی این شهید والامقام برشمرد و افزود: این سردار جهادگر شهید كاشانی از مسئولانی بود كه هیچ وقت در دوران تصدی‌گری و مسئولیت خود از امكانات و وسایل خدمتی حتی برای انجام مسئولیت‌های محوله استفاده نكرد و برای رفت و آمد از اصفهان به كاشان با وجود در اختیار داشتن خودرو و مجوز استفاده از آن همواره مانند یك رزمنده ساده از طریق اتوبوس به شهرستان سفر می‌كرد.

رئیس اداره ایثارگران سازمان جهاد كشاورزی استان اصفهان تصریح كرد: سردار فارسی یكی از بنیانگذاران جهاد سازندگی كاشان بود كه در طول مدت مسئولیت خود در جنگ و جهاد با تدبر، پشتكار و تلاش بی‌نظیر، خالصانه و صادقانه كارهای مدیریتی جهاد و مهندسی جنگ را پشتیبانی می‌كرد.
توسلیان با بیان لحظات وصف‌ ناپذیر شش سال دوستی، رفاقت و هم‌رزمی با شهید فارسی خاطرنشان كرد: تواضع بی‌نظیر، ایثار و خودگذشتگی توصیف نشدنی برجسته‌ترین ویژگی‌های اخلاقی این جهادگر شهید بود.

وی نحوه شهادت سردار فارسی را نیز همراه با تواضع، ایثار و گمنامی دانست و گفت: اگر بخواهم شخصیت سردار فارسی را در یك جمله خلاصه كنم، می‌گویم: سردار شهید حاج علی فارسی ساخت و سوخت.

به گفته وی، به راستی كه شهید فارسی همانطور كه در فرازی از وصیت‌نامه‌اش آورده با همه تواضع و اخلاص حتی نخواست كه به درگاه حق جسمی از خود باقی بگذارد و پیكر مبارك و مطهرش در هنگام اصابت خمپاره و شهادت سوخت و به آرزوی دیرینه و قلبیش یعنی شهادت در راه خدا رسید.

رئیس اداره ایثارگران سازمان جهاد كشاورزی استان اصفهان از سرداران گمنام دیگر جهاد چون حسن فیروزبخت، بیژن سورانی، محمد طالبی، خسرو نكویی، سید احمد طبائیان و شهید كجایی نیز نام برد و گفت: زنده نگه داشتن فرهنگ ایثار و شهادت و نهادینه كردن روحیه جهاد و فداكاری در بین افراد جامعه به ویژه نسل جوان رسالت سنگین و دین بزرگ ما نسبت به همه شهدا به خصوص شهدای جهادگر همچون سردار حاج علی فارسی كاشانی است.

توسلیان با اشاره به اعزام بیش از 7‌هزار نیرو از گردان مهندسی جهاد كشاورزی كاشان طی سال‌های دفاع مقدس اظهار داشت: در زمان جنگ تحمیلی نخستین گردان زرهی لشگر نجف اشرف توسط جهادگران استان اصفهان اداره می‌شد كه گردان مهندسی رزمی مستقل سلمان فارسی شهرستان كاشان نیز نقش اساسی و بزرگی را در این پشتیبانی داشت.

وی تصریح كرد: استان اصفهان تنها استانی بود كه به صورت ویژه پنج گردان مهندسی عملیاتی شامل سه گردان از خود شهر اصفهان و سایر شهرستان‌های آن و دو گردان مستقل از شهرستان‌های كاشان و نجف‌آباد داشت در حالی كه بقیه استان‌ها تنها یك گردان داشتند.

مراسم یادنامه و گرامیداشت ایثارگری‌ها و فداكاری‌های جهادگر شهید سردار حاج علی فارسی و 63 شهید جهادگر كاشان به همت كانون سنگرسازان بی‌سنگر در جهاد كشاورزی این شهرستان برگزار شد.

جهادگر شهید سردار حاج علی فارسی در سال 1331 در شهرستان كاشان متولد شد. این شهید نام‌آور و افتخارآفرین كاشانی پس از اخذ فوق دیپلم دانشگاه تهران با همه وجود به خدمت انقلاب اسلامی درآمد و به همراه چند تن از همسنگرانش جهاد سازندگی كاشان را بنیان نهاد.

با آغاز جنگ تحمیلی در راس جهادگران به جبهه جنگ شتافت و تا لحظه شهادت در روز 29 دی‌ماه سال 65 در عملیات كربلای 5 در شلمچه همواره در تمامی عملیات‌های جنگ حضور فعالی داشت.

با آغاز جنگ تحمیلی، در رأس جهادگران به جبهه شتافت و در واحد تداركات «گروه شهید علم الهدا»ی هویزه به فعالیت پرداخت. گروه شهید علم الهدا كه ابتدا به نام «گروه اخلاص» شهرت داشت، از اولین گروه‌های رزمی جهاد سازندگی بود.وی عضو مؤثر شورای مركزی جهاد سازندگی استان اصفهان محسوب می‌شد و به عنوان فرمانده لشكر مهندسی ـ رزمی و پشتیبانی جنگ استان اصفهان تا دم شهادت در جبهه‌ جنگ و كلیه عملیات ها حضور داشت.پس از مدتی، شهید فارسی مسؤولیت جنگ جهاد استان را به عهده گرفت و كمیته‌ تحقیقات مهندسی ـ رزمی را برای رفع نیازهای منطقه‌ی جنگی فعال ساخت.

آقای گلی در مورد اخلاق شهید علی فارسی می‌گوید: «اولین آشنایی من با شهید فارسی، در عملیات محرم بود و آخرین دیدارمان كربلای5. در كارها با دوستان مشورت می‌كرد و هرگز فردی تصمیمی نمی‌گرفت. هیچگاه به عنوان فرمانده عمل نمی‌كرد؛ همیشه با مشورت تصمیم می­گرفت.»

آقای فیروزبخت می‌گوید:«شهید فارسی قبل از هر چیز یك انسان فرهنگی بود.برای آوردن نیرو در عملیات كربلای 5 از ما جدا شد و به خدایش پیوست.»

چند سخن از وصیتنامه شهید علی فارسی:« بیدار باشیم و فریب تبلیغات مسموم بیگانگان را نخوریم. این ارزش‌ها را حفظ كنیم. اگر چنین نكردیم و آنها را رها نمودیم، در آینده خدای ناكرده ضربه خواهیم خورد. در تداوم این حركت بزرگ و سرنوشت ساز برای جهان اسلام فقط و فقط راه نجات، خط امام و به طور كلی اعتقاد به ولایت فقیه است. اگر شناخت كاملی داشته باشیم، هرگز حاضر نیستیم از مسیر آن منحرف شویم و تمام سرمایه‌های ظاهری، چون مال و جان و فرزند را حاضریم در این راه فدا كنیم.»


مراجع: جهاد کشاورزی کاشان ، با سنگرسازان شهید ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات